Manglende salg af isbrydere har været en milliondyr forretning
Tiden er løbet fra Statens muligheder for at få solgt de to danske isbrydere ‘Isbjørn’ og ‘Danbjørn’, der i øjeblikket ligget i Hals Havn. Og det manglende salg og ventetiden har været dyr - eller rettere sagt kostet Staten fire millioner kroner i havneudgifter. Det oplyser TV2 Nord, der har tallet fra Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse.
Læs også: Skrotklare isbrydere fylder op i dansk havn på sjette år
Det er det nordjyske folketingsmedlem Bjarne Laustsen (S), der har forespurgt til udgifterne, og han er overrasket over det høje beløb.
- Det er helt vanvittigt, at de ligger i Hals Havn, når der er plads i Frederikshavn Havn, siger han til tv-stationen.
Læs også: De to gamle isbrydere er efterladt til sig selv: Søfartsmuseet burde tage affære
Det er meningen, at de to isbrydere skal sælges som skrot, men hidtil er der ikke sket noget. Ifølge Bjarne Laustsen er der blandt andet miljømæssige hensyn og overenskomster, der skal tages hensyn til inden et eventuelt salg.