USA får lov til at udstationere soldater ved Panamakanalen

En ny aftale mellem USA og Panama tillader, at USA kan udstationere soldater langs Panamakanalen.
Det skriver nyhedsbureauet AFP, som har set aftaleteksten.
AFP skriver, at aftalen er blevet underskrevet af højtstående embedsmænd fra begge lande, men sætter ikke navn på dem.
Der er ifølge nyhedsbureauet tale om en stor indrømmelse fra Panamas side til USA's præsident, Donald Trump.
Han har i de seneste måneder sagt, at det er afgørende for USA at få større indflydelse på, hvad der sker i Panamakanalen, som er et vigtigt knudepunkt for verdens skibstrafik.
Omkring 40 procent af den amerikanske fragt af containere går gennem Panamakanalen.
Ifølge Trump har Kina i de senere år fået alt for meget indflydelse over kanalen.
Den nye aftale tillader, at USA sender soldater til baser, som er under Panamas kontrol.
Soldaterne kan lave øvelser og andet, men USA får ikke lov til at etablere egne baser, lyder det.
Det står ikke klart, hvor mange soldater USA får lov til at udstationere med den nye aftale.
I flere tilfælde vil der være tale om baser i Panama, som USA selv har bygget for flere årtier siden.
Selve Panamakanalen er også hovedsageligt bygget af USA.
Den åbnede i 1914, og siden forvaltede amerikanerne den i årtier. I 1977 underskrev USA og Panama så en aftale, som banede vejen for, at kontrollen over kanalen kunne overgå fuldstændigt til Panama.
I 1999 blev kanalen overdraget til Panama.
USA er den største bruger af kanalen, mens Kina er den næststørste.
Mellem 2023 og 2024 ramte en alvorlig tørke området, hvilket tvang operatøren af kanalen til at indføre begrænsninger. Det førte til øgede omkostninger og ventetider.
Restriktioner for gennemsejling blev ophævet sent sidste år, men skibstrafikken er endnu ikke oppe på normalt niveau.