23948sdkhjf

Suez-forventninger sender aktiekurser mod syd

Bekymringer om genåbning af Røde Hav-ruterne og mulig våbenhvile i Ukraine påvirker den globale shippingindustri

Aktiekurserne på stort set alle børsnoterede produkttankrederier er gået i rødt på grund af 'bekymringer' om en mulig genåbning af Røde Hav-ruterne og en våbenhvile i Ukraine, som kan påvirke den globale shippingindustri. 

Det skriver TradeWinds

Investorer frygter, at en genåbning kan føre til øget konkurrence og lavere fragtrater, mens en våbenhvile kan ændre handelsruter og efterspørgslen efter tankskibstransport.

Clarksons Securities, en førende investeringsbank i shippingsektoren, fremhæver dog, at de langsigtede udsigter for produkttankskibe forbliver positive. 

Virksomheden understreger, at selv om der er kortsigtede udfordringer, er der også vækstmuligheder, især hvis den globale økonomi fortsætter med at vokse i samme tempo som nu. 

Clarksons Securities bemærker, at shipping-aktier i gennemsnit faldt med 0,3 pct. i sidste uge, hvilket er en underpræstation i forhold til de bredere aktiemarkeder, der steg med omkring 0,8 pct. 

Dette viser, at investorer er forsigtige, men der er potentiale for en vending, hvis de geopolitiske forhold stabiliseres. 

Investorer opfordres til at se ud over de umiddelbare udfordringer og fokusere på markedets fundamentale styrker, såsom stigende efterspørgsel efter raffinerede olieprodukter i Asien og andre vækstmarkeder. 

Kommenter artiklen
Job i fokus
Gå til joboversigten
Udvalgte artikler

Nyhedsbreve

Send til en kollega

0.12