Mærsk-aktien nedgraderes: Langvarig nedtur i sigte
DNB Markets og Fearnley Securities har nedgraderet A.P. Møller-Mærsk-aktien efter et i øvrigt overraskende stærkt Mærsk-regnskab, der blev offentliggjort torsdag.
Det skriver Tradewinds.
Nedgraderingen bunder i bekymringer om en langvarig nedtur i containermarkedet, især hvis situationen i Det Røde Hav normaliseres.
Det Røde Hav er en vigtig rute for global skibsfart, og hvis skibstrafikken bliver normaliseret i dette område vil det få vidtrækkende og negative konsekvenser for rateniveauet.
- Der er ganske enkelt for mange skibe i drift, hvis containertrafikken gennem Suez bliver normaliseret, siger analytiker Jørgen Lian, som forudser et vanskeligt marked, hvis Det Røde Hav vender tilbage til normalen.
Han fortsætter:
- Det er egentlig ganske enkelt: Den globale containerflåde er vokset med 30 pct. siden 2019, og der er yderligere 27 pct. forøgelse på vej gennem ordrebogen. Der hænger ganske enkelt ikke sammen.
DNB har således nu hæftet en salgsanbefaling på Mærsk-aktien mod tidligere 'hold'.
Kursmålet er samtidig blevet nedjusteret fra 11.700 til 10.800 kr. pr. aktie.
Den globale økonomiske situation spiller også en rolle i nedgraderingen.
Med en potentiel afmatning i verdensøkonomien, kan efterspørgslen efter containerfragt falde, hvilket vil forværre de eksisterende udfordringer.