Havnedirektør får ny post i Dansk Industri

Lars Nordahl, administrerende direktør i Rønne Havn A/S, er udpeget som ny regionalforeningsleder i DI Bornholm. Han overtager posten efter Michael Almeborg, der træder tilbage efter næsten 30 år i bestyrelsen. Det skriver Dansk Industri i en pressemeddelelse.
Lars Nordahl har siden 2022 været direktør for Rønne Havn A/S. Nu vil han arbejde for at styrke erhvervslivets rammevilkår på Bornholm.
- Jeg glæder mig til at trække i arbejdstøjet som frontfigur i DI Bornholm. Bornholm har et stort potentiale inden for grøn omstilling, vækst og udvikling - det kræver et sundt og dynamisk erhvervsliv. Et dynamisk erhvervsliv forudsætter gode kommunale rammevilkår, siger Lars Nordahl i pressemeddelelsen og fortsætter:
- Bornholms virksomheder er fundamentet i vores lokalsamfund, og det er helt afgørende for hele øens udvikling, at de lokale virksomheder gives de allerbedste betingelser, så de kan skabe arbejdspladser og skatteindtægter til kommunekassen.
Vækstplaner
Som adm. direktør i Rønne Havn har Lars Nordahl tidligere i Søfart løftet sløret for de store ambitioner, man har på den bornholmske industrihavn. I øjeblikket er havnen i gang med sin fjerde og sidste etape af udvidelser i sin vej mod at blive Østersøens største udskibningshavn for havvindmøller.
Etaperne på Rønne Havn
Oktober 2019 – Etape 1 står færdig
Udgangen af 2022 – Etape 2 står færdig
Udgangen af 2024 – Etape 3 står færdig
Udgangen af 2025 – Etape 4 forventes færdig
Alle etaper har ifølge Rønne Havn holdt tidsplanen, og det forventes fjerde etape også at gøre.
Byggeprojekterne tilføjer samlet 350.000 m2 areal til havnen, der kan bruges til blandt andet udskibning af vindmølleprojekter.
Rønne Havn ønsker ikke at oplyse den samlede investeringssum.
Kilde: Rønne Havn
For selvom der i USA hersker en kritisk retorik over for vindenergi, er der ifølge Lars Nordahl ikke spor af opbremsning omkring solskinsøen.
- Det siges, at vind står stille for tiden, men det, kan vi afkræfte, skulle være tilfældet her i Østersøen, sagde direktøren, da Søfart for nogle uger siden besøgte ham på havnen i Rønne.
DI Bornholm er en af DI's 18 regionalforeninger og repræsenterer 147 virksomheder, der samlet beskæftiger mere end hver fjerde privatansatte på øen.