23948sdkhjf

Mærsk tilbyder hjælp til Forsvarets fregatbyggeri

Rederigiganten vil assistere med skibsproduktion i Sydkorea

AP Møller - Mærsk har tilbudt at hjælpe det danske forsvar med at fremskynde byggeriet af nye krigsskibe. 

Det skriver DR

Konkret har rederigiganten ifølge DR Nyheders oplysninger tilbudt, at Danmark kan få en håndsrækning på et af rederiets faste værfter i Sydkorea, hvor rederiet normalt bygger containerskibe til eget brug.

Dette værft er kendt for sin avancerede teknologi og effektive produktionsmetoder, hvilket gør det til en ideel partner for det danske forsvar. 

Mærsks ekspertise inden for skibsbygning kan omfatte produktion af fregatskrog til det danske forsvar, som akut har brug for at øge sin maritime kampkraft. 

Det danske forsvar har længe haft behov for at modernisere sin flåde, og Mærsks tilbud kan være en løsning på denne udfordring.

- Vi vil til enhver tid være åben for at tilbyde assistance til den danske regering i forbindelse med kontakt til relevante værfter, assistance i forbindelse med design- og byggeproces henset til pris, kvalitet og leveringstid, samt hvordan man kan sammensætte finansieringen af skibene, lyder det i en kommentar fra  Mærsks holdingselskab. 

Mærsks erfaring med store skibsbygningsprojekter kan være en uvurderlig ressource for det danske forsvar.

Mærsks holdingselskab har også fremhævet, at de er parate til at dele deres omfattende viden om skibsdesign og byggeprocesser. 

Dette kan hjælpe med at sikre, at de nye krigsskibe ikke kun bliver bygget hurtigt, men også opfylder de højeste standarder for kvalitet og ydeevne. 

Kommenter artiklen
Job i fokus
Gå til joboversigten
Udvalgte artikler

Nyhedsbreve

Send til en kollega

0.126