Nyhed fra WALTER – bor op til 70 x d!
AVN Teknik introducerer nu et WALTER TITEX hårdmetal bor med indvendig køling til ekstreme boredybder på 70 x d.
AVN Teknik introducerer nu et WALTER TITEX hårdmetal bor med indvendig køling til ekstreme boredybder på 70 x d. Det er den teknologiske videreudvikling af ALPHA 4 familien samt en kombination af et særligt indvendigt kølesystem og speciel slibning, som har gjort det muligt at nå denne ekstreme boredybde på 70 x d.
”Dybhulsboring bliver generelt vanskeligere og vanskeligere proportionelt med boredybden og derfor har standarddybder hidtil været 30 x d og 45 x d, men med det nye Alpha 4 XD-bor så kan boredybder i 70xd forceres, uden at gå på kompromis med borets ydeevne og processikkerhed", udtaler den produktansvarlige Niels Lauesen fra AVN Teknik.
Den specielle TFP belægning for blødt stål og XPL for støbejern sikrer mindre friktion og optimerer spåntransporten og minimerer derved risikoen for, at spånerne pakker, så der opnås en optimal processsikkerhed, når der bores i denne dybde.
AVN Teknik oplyser, at Alpha 4 XD- boret, 70xd, leveres fra diameter 5 mm til 12 mm.
For yderligere information kontakt AVN Teknik på tlf.: 70 20 04 11 eller JaCa Tools, forhandler på Sjælland på tlf.: 36 91 52 20
WALTER TITEX